Druk offsetowy

Druk offsetowy
Druk offsetowy bywa zamiennie również nazywany offsetem. Jest to pewna przemysłowa forma druku płaskiego, gdzie obraz jest przesuwany z płaskiej formy drukowej na określone podłoże drukowe. Takim podłożem drukowym może być chociażby papier. Offset może mieć bardzo różne zastosowania, wyróżniamy też kilka form tego rodzaju druku.

Druk offsetowy można podzielić na kilka najbardziej znanych opcji Najbardziej popularny jest podział na offset arkuszowy oraz offset zwojowy ( coldset i heatset). Druk arkuszowy offsetowy charakteryzuje się tym, iż podłoże drukowe występuje tutaj pod postacią określonych arkuszy. Stosuje się w nim farby offsetowe, które cechują się sporą lepkością i utrwalanie ich następuje poprzez wsiąkanie, a także polimeryzację. Druk zwojowy (rolowy) offsetowy rozpoznamy po podłożu drukowym w w formie zwoju - jak sama nazwa nam wskazuje. Wśród offsetu zwojowego wyróżniamy opcję "na zimno" oraz "na gorąco". Offset zwojowy na zimno ma to do siebie, iż farba utrwalana zostaje przez wsiąkanie w papier. Offset zwojowy na gorąco natomiast cechuje to, iż farba utrwalana jest przez wsiąkanie w papier, a także odparowanie w znacznych temperaturach.

Popularnym podziałem druku offsetowego jest także offset wodny i offset bezwodny. Druk offsetowy wodny jest na tyle specyficzny, iż zawsze do niego konieczne będzie użycie roztworu nawilżającego. Na płaskim obszarze formy drukowej są zlokalizowane określone miejsca hydrofilowe i hydrofobowe. Te pierwsze są zwilżane przez roztwór wodny, a te drugie przez farbę drukową. Druk offsetowy bezwodny posiada nieco inną charakterystykę. Jest to rodzaj offsetu, gdzie forma drukowa nie bywa zwilżana środkami zwilżającymi. Nie ma tu potrzeby użycia wody z dodatkami. Do tej formy druku używane są specjalistyczne formy drukowe (jak chociażby forma silikonowa), a także konkretne farby. Muszą one posiadać znaczne napięcie powierzchniowe.
Wszystkie komentarze (0)
Zostaw swój komentarz
Ogólna ocena:

Podobne drukarnie

Oceń drukarnie
pierwszy
Oceń drukarnie
pierwszy
Oceń drukarnie
pierwszy
Oceń drukarnie
pierwszy
Oceń drukarnie
pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Drukarki 3w1 to urządzenia wielofunkcyjne, kt&oac...
Druk offsetowy jest techniką druku płaskiego. Te...
Czy masz dużo drukowania? Czujesz, że ciągle za...
Każdy właściciel drukarki przynajmniej raz zmag...
Jeszcze kilka lat temu na rynku istniały jedynie ...
Z drukarki korzysta nie tylko każdy przedsiębior...