Logowanie
Login:
Hasło:

Kiedy warto zdecydować się na druk offsetowy?

Strona główna -> Poradniki -> Kiedy warto zdecydować się na druk offsetowy?

Kiedy warto zdecydować się na druk offsetowy?

Druk offsetowy bywa nierzadko przeciwstawiany drukowi cyfrowemu.

Na czym zatem polegają podstawowe różnice pomiędzy tymi dwiema technologiami?

Jakie są wady, a jakie zalety zarówno jednego, jak i drugiego druku?

Tak naprawdę podstawowa różnica wiąże się z ceną, jaką będziemy musieli uiścić za wykonanie odbitek jedną lub drugą metodą. Cena druku poszczególnych arkuszy sposobem cyfrowym jest większa niż cena druku sposobem offsetowym. Może zatem przyjrzyjmy się nieco bliżej specyfice tych dwóch tajemniczo brzmiących odmian druku. Druk cyfrowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że materiały wytypowane do druku przekazywane są do urządzenia pod postacią określonych danych komputerowych. Umożliwia to wykonanie druku bezpośredniego. Obraz powstaje w maszynie cyfrowej. Offset natomiast powstaje nieco inaczej. Jest to forma druku płaskiego, gdzie obraz transportowany jest z płaskiej formy drukarskiej na podłoże za pomocą cylindra obciągniętego specyficzną gumą. Wśród kluczowych odmian druku offsetowego wyszczególnić można dwa podstawowe rodzaje: druk arkuszowy i druk zwojowy.

Jaki zatem druk wybrać? Załóżmy, że chcemy wydrukować kalendarze. Który jest lepszy jakościowo, a który bardziej opłacalny? Najprościej można byłoby odpowiedzieć, że metodę cyfrową warto używać tam, gdzie nakłady są małe i nie opłaca się stosować offsetu. Druk offsetowy natomiast warto zastosować w sytuacji, gdzie potrzebujemy wiele kopii o jednym wzorze, a także przy stosunkowo dużych formatach. Druk offsetowy umożliwia ponad to wykonanie druku na nietypowych materiałach, daje dużą dowolność w manipulowaniu kolorami podczas procesu drukowania. Z drugiej jednak strony wymaga znacznych nakładów czasowych. Śmiało można też dodać, że jest nieopłacalny, jeśli mamy do czynienia z niskimi nakładami danego druku. Wybór metody zależy zatem przede wszystkim od tego co zamierzamy drukować i w jakich ilościach.

Przeczytaj również

Kupując drukarkę sprawdź dokładnie jakie ma ona funkcję i jak znacząco może Ci ona przyspieszyć wykonywanie codziennej pracy.

Zobacz pełną treść: Nowoczesna drukarka
Często jesteśmy zaskoczeni jak szybko technika idzie do przodu i nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich nowości. Dowiedz się o drukarce 3D.

Zobacz pełną treść: Drukarka 3D
Innowacyjna technologia już nie tylko dla firma ale i także dla użytku osobistego. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Zobacz pełną treść: Drukowanie przestrzenne
Druk offsetowy bywa zamiennie również nazywany offsetem. Jest to pewna przemysłowa forma druku płaskiego, gdzie obraz jest przesuwany z płaskiej formy drukowej na określone podłoże drukowe. Takim podłożem drukowym może być cho

Zobacz pełną treść: Druk offsetowy